Translate

Κυριακή 12 Απριλίου 2009

ΚΑΒΑΛΑ-ΑΕΚ 73-59

Η ΑΕΚ έχασε με... κάτω τα χέρια στην Καβάλα και μπήκε πλέον σε περιπέτειες όσον αφορά την είσοδό της στην 8άδα της κανονικής περιόδου της Α1, που δίνει μια θέση στα πλέι οφ। Ύστερα από την ήττα με 59-73 από την ομάδα του Κώστα Πιλαφίδη για την 24η αγωνιστική, ο «Δικέφαλος» απέκτησε συγκάτοικο στην 7η θέση της βαθμολογίας τον Κολοσσό, ενώ από κάτω έρχεται με... απειλητικές διαθέσεις ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έχει δύο βαθμούς αλλά και ένα ματς λιγότερο.Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο ματς και έφτασαν να προηγούνται με 16-12 στην πρώτη περίοδο, με ηγέτη τον Δημήτρη Παπανικολάου στο σκοράρισμα.Ομως ένα απρόοπτο γεγονός που συνέβη λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου 10λέπτου, ήρθε για να τους κόψει τη φόρα. Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου ένα τέταρτο της ώρας, λόγω πτώσης στην τάση του ηλεκτρικού ρεύματος στο κλειστό.Η επανέναρξη του ματς βρήκε την Καβάλα πίσω στο σκορ (17-19), όμως με ένα σερί 20-5 ως τη λήξη του ημιχρόνου, η μακεδονική ομάδα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 37-24.Η επιθετική δυστοκία των παικτών της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, επιτρέποντας την Καβάλα να φτάσει τη διαφορά μέχρι και τους 22 πόντους (46-24).Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν σε κανένα σημείο να μειώσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων και έτσι το τελικό 73-59 υπέρ της Καβάλας ήρθε φυσιολογικά με βάση την εξέλιξη του παιχνιδιού.Ηγέτης στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους ήταν ο Γουίλιαμς Ντάνιελς με 21 πόντους και πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα), με τον Αντε Καβαλιάουσκας να προσθέτει άλλους 13.Για την ΑΕΚ, ο Παπανικολάου ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους, ενώ ο Ιστβαν Νέμεθ είχε 13.