Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 76-56

Καταιγίδα!

Από την αρχή!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς χωρίς να δεχτεί καλάθι μέχρι τους πρώτους 9 πόντους της (9-0).

Ο ΠΑΟΚ... έσπασε το ρόδι (9-2), αλλά η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε. Πείσμωσε μάλλον. Το σκορ πήγε στο 12-2, στο 15-2 και στο 22-2!

Με τον ΠΑΟΚ να έχει μέχρι εκεί 1/7 σουτ.

Έχει και άλλο. Τόσο κακός ήταν ο ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ολοκληρώθηκε με 26-6 και έναν Ματσιούλις αφιονισμένο με 13 πόντους (από τους 18 συνολικά)!

Και τον Λοτζέσκι (11π.) να παραλαμβάνει σκυτάλη στο 2ο δεκάλεπτο.

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν αναμενόμενη. Δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Και πώς να το κάνει άλλωστε με 10 λάθη, 8/22 σουτ και μόλις 3 ασίστ.

Η διαφορά των 17 πόντων στο ημίχρονο είναι χαρακτηριστική.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι. Πέρα από την αποβολή του Ηλία Παπαθεοδώρου στο 28, με διπλή τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

Η ΑΕΚ συνέχισε σχεδόν στον ίδιο ρυθμό, αφού είναι φυσιολογικό για μία ομάδα να... κόβει ταχύτητα, όταν είναι μπροστά με διαφορά ασφαλείας. Ακόμη και σε αυτή την περίσταση, ο  ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ, με τη διαφορά να είναι σταθερά στους 20 πόντους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ έκανε την ιδανική εκκίνηση με σκορ 22-2. Έπαιξε άμυνα και εκμεταλλεύτηκε για πρώτη φορά τις ελεύθερες βολές της.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιόνας Ματσιούλις, ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Ματ Λοτζέσκι με 18 και 11 πόντους, αντίστοιχα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 9 πόντους και 2 κλεψίματα και ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ποιον να πρωτοδιαλέξει κάποιος; Οι ΤσαλμπούρηςΓκρίφιν (4/15 σουτ), Κακλαμανάκης και Τέρνερ...

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η εκκίνηση του αγώνα, με την ΑΕΚ να... πατάει τον ΠΑΟΚ με σκορ 22-2!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κίνγκλεϊ Μόουζες και ο Σαγκαμπά Κονατέ έκαναν δύο καρφωματάρτες έχοντας και αντιπάλους μπροστά τους!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα πολλά λάθη (20). Ο ΠΑΟΚ τα πάντα!

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 76-56.