Σεβίλλη – Ιντερ 3-2

Οι παίκτες της Σεβίλλης σηκώνουν την κούπα του Europa League

Σε έναν πολύ όμορφο αγώνα, διαφήμιση για το ποδόσφαιρο,
για έκτη (!) φορά στην ιστορία της.
Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό όταν ο Ντιέγκο Κάρλος τράβηξε τον Λουκάκου και ο Βέλγος ευστόχησε από την άσπρη βούλα κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε.
Η απάντηση των Σεβιγιάνων ήταν άμεση. Στο 12′ μετά από τη σέντρα του Νάβας, ο Λουκ Ντε Γιονγκ ισοφάρισε με πολύ καλή κεφαλιά σε 1-1.
Στο 33′ η Σεβίλλη έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά στο σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπανέγκα, ο Ντε Γιονγκ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 2-1.
Τρία λεπτά αργότερα, η Ίντερ ισοφάρισε με τον Γοδίν ύστερα από σέντρα του Μπρόζοβιτς.
Όμως στο 72ο λεπτό η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ. Ο Μπανέγκα εκτέλεσε το φάουλ, με τη μπάλα να στρώθηκε στον Ντιέγκο Κάρλος. Ο στόπερ της Σεβίλλης έκανε μυθικό ψαλιδάκι με τη μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Λουκάκου και να καταλήγει στα δίχτυα των Νερατζούρι!