Τσμόκι Μινσκ - ΑΕΚ 90-95

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ (32 πόντοι)

και τον Γιανίκ Μορέιρα (21 πόντοι)

να κυριαρχούν,

η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα της Τσμόκι Μινσκ (95-90) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση

του Basketball Champions League.

Με σοβαρότητα στην άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα της Τσμόκι Μινσκ (95-90) και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Παρά τις απουσίες (Νίκος Ζήσης, Βλάντο Γιάνκοβιτς, Δημήτρης Κατσίβελης), οι κιτρινόμαυροι έκαναν τη... δουλειά, με τον Κιθ Λάνγκφορντ (32 πόντοι με 8/11 σουτ και 11/16 βολές) και τον Γιανίκ Μορέιρα (21 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίτ) να ηγούνται σε περιφέρεια και ρακέτα, αντίστοιχα.

Η Ένωση προκρίθηκε ως δεύτερη από τον όμιλο, αφού -την ίδια ώρα- η Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα κέρδισε εκτός έδρας τη Σολέ (89-71) και τερμάτισε στην πρώτη θέση, με την ολοκλήρωση της regular season.

Η τελική κατάταξη του ομίλου:

1. Χάποελ Χολόν 4-2

2. ΑΕΚ 4-2

3. Σολέ 2-4

4. Τσμόκι Μινσκ 2-4

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από νωρίς, η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα, με τον Γιανίκ Μορέιρα να φτάνει πολύ νωρίς σε διψήφιο αριθμό πόντων απέναντι σε μια γραμμή ψηλών, που δεν μπορούσε να τον αναχαιτίσει. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν σταθερά το πάνω χέρι (16-22 στο 12'), με τον Κιθ Λάνγκφορντ να παίρνει την σκυτάλη από τον βασικό σέντερ της ομάδας του και να σκοράρει κατά ριπάς από προσωπικές φάσεις. Ήταν αυτός που έφερε το +10 (30-40 στο 19'), για να μπουν σε εκείνο το σημείο οι βάσεις της ελληνικής επικράτησης.

Η Τσμόκι Μινσκ έδειξε διάθεση να διεκδικήσει τη νίκη στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, έβαλε συνεχόμενα καλάθια και έφτασε σε απόσταση βολής (43-44) στο 24ο λεπτό του αγώνα. Τότε, ήταν που γύρισε ο διακόπτης! Με έντεκα αναπάντητους πόντους, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +12 (43-55) στο 26' του αγώνα, για να γραφτεί επί της ουσίας ο επίλογος της αναμέτρησης σε εκείνο το σημείο.
Παρά τα ξεσπάσματα που είχαν οι γηπεδούχοι, η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και πήρε τη νίκη (95-90), για να κλείσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη φάση των ομίλων και να κοιτάξει όσα ακολουθούν στο Basketball Champions League.

ΔιαιτητέςΚόντε - Ματσόνι - Σουράποβιτς.

Τα δεκάλεπτα16-20, 33-40, 55-67, 90-95.

ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ (Σουκαβέτσκι): Κλάιμπερν 18 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κουκ Τζούνιορ 19 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεϊμάνις 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές), Πουστάβαρ 6 (2), Σταμπρούσκι 18 (3/7 τρίποντα), Μπελιάνκου, Μπλίτζνιουκ 3 (1), Ντόντο, Λόουερι 16 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Στουμπέντα, Τραστσινέσκι 6 (2), Βικέντσεγιου 2.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 32 (3/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 11/16 βολές), Λοτζέσκι 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ματσιούλις 6, Μόουζες 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), Σλότερ 2, Γκίκας (4 ασίστ), Μωραΐτης 6 (4 ασίστ), Μορέιρα 21 (9/15 δίποντα, 3/4 βολές), Ρογκαβόπουλος.

Ομαδικά στατιστικά - Τσμόκι Μινσκ18/40 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 12/20 βολές, 37 ριμπάουντ (19+18), 16 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ24/39 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 23/29 βολές, 35 ριμπάουντ (25+10), 22 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα.

Photo Credits: Eurokinissi

ΑΕΚ - Απόλλων 2-0

Η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ για το πρώτο ματς της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της Ριζούπολης (2/2).

Με συνταγή… Χιμένεθ η ΑΕΚ χωρίς να θέλξει με την απόδοσή της, επικράτησε εύκολα του Απόλλωνα Σμύρνης 2-0, με τους Σιμάνσκι (7′) και Λιβάι Γκαρσία (88′)

και πλέον βρίσκεται με το ένα… πόδι στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, ενώ παράλληλα για πρώτη φορά φέτος σημείωσε τρεις σερί νίκες αν προσθέσουμε και τις δύο πρόσφατες στο πρωτάθλημα.

Το ματς

Από την αρχή του ματς φάνηκε πως οι δύο ομάδες ήταν ασύνδετες, λόγω και του rotation που επιχείρησαν οι δύο προπονητές, και επιδόθηκαν έτσι σε μάχες στο κέντρο. Η ΑΕΚ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ νωρίς παρ’ όλα αυτά, αφού μόλις στο 7ο λεπτό ο Σιμάνσκι πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ, σπρώχνοντας τη μπάλα στην κενή εστία, μετά από γύρισμα του Ολιβέιρα με το κεφάλι, σε μία φάση που ξεκίνησε από τα πόδια του Τάνκοβιτς.

Στο 10′ ο Απόλλων παραλίγο να ισοφαρίσει με τον Τσιντώτα να απομακρύνει με υπερένταση διαγώνια σέντρα, όπου η μπάλα είχε πάρει τροχιά προς τα δίχτυα.

Στο 15′ ο Ολιβέιρα -μετά από καταπληκτική κάθετη πάσα του Τάνκοβιτς- βρέθηκε απέναντι στον Κότσαρη, αλλά έχασε την ευκαιρία για το δεύτερο γκολ.

Από εκεί κι έπειτα οι μηχανές… έσβησαν.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο, με κινητήριο μοχλό τον Μπεντινέλι, αλλά παρ’ ότι πήραν μέτρα στο γήπεδο δεν κατάφεραν να απειλήσουν, ενώ και η ΑΕΚ από την πλευρά της είχε να επιδείξει μόλις μία τελική προσπάθεια, με τον Κότσαρη να μπλοκάρει εύκολα την κεφαλιά του Λάτσι.

Το δεύτερο μέρος ήταν ίδια και απαράλλαχτο με το πρώτο, με την εξαίρεση ότι δεν υπήρχε εκείνο το «εκρηκτικό» δεκάλεπτο, με τις ευκαιρίες και το γκολ. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και παρά την προσπάθεια από τους πάγκους να «ανακατευτεί» η… τράπουλα, αλλά τελικά η είσοδος του Λιβάι Γκαρσία ήταν αυτή που «σφράγισε» τη νίκη για την ΑΕΚ.

Ο νεαρός εξτρέμ σε μία από τις ελάχιστες αξιόλογες φάσεις στο δεύτερο μέρος, εκμεταλλεύτηκε την έξυπνη πάσα του Μάνταλου -μετά το λάθος της άμυνας τον φιλοξενούμενων κοντά στην περιοχή τους- και πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 2-0, που θα μπορούσε να ήταν και 3-0 αν ο Λάτσι σημάδευε καλύτερα στην δική του ευκαιρία στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις του αγώνα

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Ραντόνια, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι (85΄ Σιμόες), Γαλανόπουλος (65΄ Μάνταλος), Σάκχοφ, Τάνκοβιτς (55΄ Μαχαίρας), Αλμπάνης (55΄ Λιβάγια), Ολιβέιρα (65΄ Γκαρσία).
Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Κότσαρης, Τσαμπούρης, Λισγάρας, Βιτλής (64΄ Τσιλούλης), Χοχούμης, Καλίσιρ, Φατιόν (46΄ Σλίβκα), Κιτοκό (64΄ Λαγός), Καραγκούνης (64΄ Μουνιέ), Μπεντινέλι (78΄ Κραγιόπουλος), Βάρκας.