πέρασε από τα Χανιά νικώντας τους Κρητικούς με 1-0

και τους διατήρησε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα

με μόλις 1 βαθμό.

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Κόυστα ο Νίνο στο 43′,

χαρίζοντας στην Ένωση μία σημαντική νίκη που την φέρνει στους 8 βαθμούς

και της δίνει το πρώτο τρίποντο μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ Β’ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και απείλησε με καλές προϋποθέσεις στο 10ο λεπτό του αγώνα.

Ο Σόσα έφυγε στην αντεπίθεση και άνοιξε στα αριστερά στον Λεφράνκ, με τον Θεοδωρίδη να γίνεται αποδέκτης της σέντρα του και να δέχεται το «στοπ» εξ’ επαφής από τον Καλογεράκη, που έδιωξε σε κόρνερ.

Τα Χανιά βρέθηκαν με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Γκούμα στο 17′,

με τον Μάλτσι να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αφού ξεμαρκαρίστηκε

ωραία και τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Κόλα έχασε την κλασικότερη ευκαιρίων των γηπεδούχων να ανοίξουν

το σκορ στο πρώτο μέρος, καθώς έφυγε στην αντεπίθεση και δέχθηκε

ωραία κάθετη πάσα από τον Μάλτσι, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει

τον Γκούμα στο τετ α τετ, που κράτησε το «μηδέν» για την Ένωση, στο 35′.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μανουσάκης απείλησε με κεφαλιά από κοντινή απόσταση μετά από σέντρα του Κόλα, χωρίς να ανησυχεί τον Γκούμα.

Η ΑΕΚ Β’ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Νίνο.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας η μπάλα στρώθηκε στον Νίνο μέσα στην μεγάλη περιοχή, που πλάσαρε και περνώντας την μπάλα από αρκετά σώματα, την έστειλε στα δίχτυα του Καλογεράκη για το 1-0 της Ένωσης στο 43′.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, όμως το σουτ του Κόλα κατέληξε στην αγκαλιά του Γκούμα.

Οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μάλτσι στο 52′, μετά από σέντρα του Αρτουνουάγκα, όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από θυπόδειξη του πρώτου επόπτη.

Στο 54′ ο Γκμπενιόν έστειλε τη μπάλα δίπλα από τα δοκάρια του Γκούμα με κεφαλιά.

Η ΑΕΚ Β’ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για να διπλασιάσει το προβάδισμά της, με τον Τζούντα Γκαρσία στο 74′. Ο επιθετικός της Ένωσης έφυγε στην κόντρα, απέφυγε τον Καλογεράκη, όμως σούταρε πάνω σε αμυντικό, ενώ η εστία ήταν κενή και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Τα Χανιά είχαν την κατοχή της μπάλας στο τελευταία λεπτά και πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Γκούμα, με την Ένωση να παίρνει ένα σημαντικό διπλό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Χανιά (Οφρυδόπουλος): Καλογεράκης, Μπάτζιος (83′ Μπορταγκαράι), Γκμπενιόν, Προβυδάκης (78′ Στεπίνσκι), Αρτουτουάγκα, Λεμονής, Λιάτσος (83′ Μουνάφο), Τσέλιος (68′ Κωστανάσιος), Μανουσάκης, Κόλα, Μάλτσι (68′ Πινακάς).

ΑΕΚ Β (Κούστας): Γκούμας, Βαλκάνης, Κοσίδης (46′ Παυλάκης), Παυλίδης, Κανελλόπουλος, Μαυρουδής (70′ Μαρούτσης), Κολιμάτσης, Νίνο (46′ Παρράς), Σόσα (83′ Αντωνόπουλος), Λεφράνκ (40′ λ. Τζούντα Γκαρσία), Θεοδωρίδης.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΑΣ:

AEK HANDBALL: Νίκησε ξανά τη Φαζάνο και προκρίθηκε στους «32»!

To «2Χ2» έκανε η ΑΕΚ απέναντι στη Τζούνιορ Φαζάνο,

καθώς επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι 39-26, στο «Γ. Κασιμάτης»,

παίρνοντας το «εισιτήριο» για τις «32» καλύτερες ομάδες του EHF European Cup.

Η «Ένωση» ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης

και δεν δυσκολεύτηκε να φθάσει στη νίκη, με τον Φρεντερίκ Μπουζόν

να ανοίγει το ροτέισον.

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα γρήγορα-γρήγορα (9-6)

και εκτόξευσε τη διαφορά στα 11 γκολ στο ημίχρονο (23-12).

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν έτσι και στο δεύτερο μέρος (31-16, 36-18)

και εν τέλει έφθασαν στην άνετη νίκη.

ΑΕΚ – Τζούνιορ Φαζάνο 39-26.

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 9-6, 13-7, 17-9, 20-10, 23-12 (ημ.), 25-14, 28-15, 31-16, 36-18, 37-19, 39-26.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 7, Μάτιτς 4, Ντουάρτε 4, Βλαστός 2, Σμιντ 1, Κεϊτά 2, Ζεντί, Τέπερ, Λούλιτς 2, Μπεν Σειχ, Κουκουλάς 7, Γουίλσον 2, Γκαρέν 1, Τουρέ 3, Σουκιέλοβιτς 2, Σίνα 2,

ΤΖΟΥΝΙΟΡ ΦΑΖΑΝΟ (Τζουσέπε Κραστόλα): Γκουαρίνι, Μπότζιαμ 1, Ρίβαν 5, Πουλιέσε 4, Λέμπαν, Ναρντέλι, Καντόρε 4, Μαρίνο, Μπεχάρεβιτς, Καπέλο 5, Βελέτρι 1, Μιτζόνι 1, Λεγκροτάλιε 1, Μπεορλέγκι 2, Μοντάλτο 2
Διαιτητές: Καλουτζέροβιτς-Βούγιασιτς. Πέναλτι: 3/3-3/4. Δίλεπτα: 0-2.