Translate

Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2020

ΑΕΚ - Λάρισα 87-68

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΠΟ:

Η ΑΕΚ υπερασπίστηκε την έδρα της, νικώντας την Λάρισε με 87-68 και κάνοντας το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League, με την Θεσσαλική ομάδα να μετράει δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Οι "κιτρινόμαυροι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 11-2 στο 4' και με 20-7 στο 7', ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με έντεκα πόντους (26-15).

Παρότι η Λάρισα προσπαθούσε να μείωσει την διαφορά και να απειλήσει, η ΑΕΚ είχε απάντηση και τελικώς είχε προβάδισμα δέκα πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (45-35).

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο και με τρίποντο του Ρας, μείωσαν στους τέσσερις πόντους (58-54). Η ΑΕΚ προσπάθησε να ανεβάσει την διαφορά και πέρασε με εφτά πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-56).

Η ΑΕΚ όμως με ένα επί μέρους 24-12, ανέβασε την διαφορά και νίκησε την Λάρισα με 87-68.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μορέιρα και Λάνγκφορντ με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Λάρισα διακρίθηκαν  οι Γκούντγουιν και Μούρτος με 14 και 11 πόντους.

Περίοδοι: 26-15, 45-35, 63-56, 87-68

Διαιτητές: Ψαριανός-Πουρσανίδης Κ.-Καρπάνος (Ορφανός Γ.)

Μεγαλύτερη διαφορά: Η διαφορά των 20 πόντων που πήρε η ΑΕΚ (85-65)

Ο παίκτης που ξεχώρισαν: Ο Γιανίκ Μορέιρα με τους 20 πόντους και 6 ριμπάουντ

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα δίποντα της Λάρισας (17/39)