Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου 2023

Επικό «διπλό» για την ΑΕΚ στο Μπράιτον

Πηγή: Eurokinissi

ΜΠΡΑΪΤΟΝ - ΑΕΚ 2-3

Με γκολ του Έκι Πόνσε στο 84ο λεπτό η ΑΕΚ σφράγισε μία τεράστια ευρωπαϊκή νίκη με 3-2

στο «Άμεξ», την έδρα της Μπράιτον, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η «Ένωση» προηγήθηκε άλλες δύο φορές κατά τη διάρκεια του ματς, αρχικά με κεφαλιά-οβίδα του Σιντιμπέ στο 11' και στη συνέχεια με προβολή του Γκατσίνοβιτς στο 40'. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν δύο φορές να ισοφαρίσουν, αμφότερες με εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Ζοάο Πέδρο, στο 30ό και το 67ο λεπτό.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξη και σε υποδειγματική αντεπίθεση, Ελίασον και Πόνσε συνεργάστηκαν άριστα για να φύγει η ΑΕΚ από το Νησί με μια υπερπολύτιμη νίκη, τη δεύτερη στην ιστορία της επί αγγλικού εδάφους, μετά τον θρίαμβο επί της Ντέρμπι Κάουντι το 1976, με το ίδιο σκορ, 3-2!

Χάρη στην ισοπαλία με 3-3 στο άλλο ματς του ομίλου της, ανάμεσα σε Άγιαξ και Μαρσέιγ, οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας και την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται τον «Αίαντα» στη Ν. Φιλαδέλφεια.